Opublikowano Dodaj komentarz

Inflacja w Polsce najwyższa w całej Unii Europejskiej.

Polska liderem wzrostu cen wśród wszystkich krajów wspólnoty europejskiej.

Według najnowszych badań Eurostatu, nasz kraj stał się liderem niechlubnego rankingu, jeżeli chodzi o wzrost cen na terenie całej Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi analizami, koszty te wzrosły o 4,4 procenta. Należy tutaj dodać, że to znacząco więcej niż wynika z danych, udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny.

Dla porównania, w marcu średnia w Unii Europejskiej w tym zakresie wyniosła 1,7% wzrostu cen. Jest to więc wynik znacząco niższy niż ten, który przypomnijmy w Polsce wyniósł 4,4 procenta. Tym samym, nasz kraj odnotował najwyższy wynik, odnotowany wśród wszystkich krajów wspólnotowych UE.

Tuż za nami, w tym niezbyt zaszczytnym rankingu plasują się Węgry. Obywatelom tego kraju ceny wzrosły w analogicznym okresie o 3,9 procenta.

Jak wspomnieliśmy, inflacja na poziomie średniej europejskiej odnotowana została na poziomie 1,7 procenta. Warto jednak dodać, że jest sporo państw Unii Europejskiej, w których ceny pozostały na nie zmienionym poziomie.

Wśród krajów, których inflacja w omawianych okresie nie dotknęła, wymienić należy między innymi Irlandię, Słowenię czy też Łotwę.

W jednym kraju odnotowana również tak zwaną deflację, czy obniżkę cen w analogicznym okresie. Mowa tutaj o Grecji, w której ceny w tym czasie obniżyły się średnio o 2 procent.

 

Kogo wysoka inflacja dotyka najbardziej?

Odpowiadając krótko na to pytanie, można powiedzieć że wzrost cen dotyka praktycznie wszystkich. Jednak analizując dane o inflacji należy pamiętać, że tego typu spory wzrost cen jest najbardziej odczuwalny dla osób najbiedniejszych i najmniej zarabiających. Takich, które znacząca część comiesięcznych dochodów, przeznaczana jest na koszty związane z codziennym utrzymaniem.

Wzrost cen jedzenia, ubrań, bieżących opłat, środków czystości czy chemii gospodarstwa domowego najbardziej dotkliwy jest właśnie do tej, wciąż licznej w naszym kraju grupy społecznej. Poza tym, odczują to również osoby, które posiadają jakiekolwiek oszczędności. Zarówno na lokatach bankowym, czy też bankowym koncie osobisty.

Nie jest bowiem tajemnicą, że oprocentowanie tego typu produktów finansowych jest bardzo niskie. Nierzadko, zdarza się nawet, że same koszty utrzymania danego rachunku bankowego są znacząco wyższe, niż odsetki od zgromadzonego tam kapitału. Tym samym, spora inflacja pochłania nasze zasoby finansowe i powoduje, że ich siłą nabywcza znacząco maleje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *