Opublikowano Dodaj komentarz

Koronawirus – objawy, leczenie i zapobieganie COVID-19.

Koronawirus – objawy, leczenie i zapobieganie.

 

Koronawirus niestety dotarł także do Polski, dotyka coraz większą liczbę osób i sieje spustoszenie zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. W poniższym artykule zastanowimy się więc co zrobić, aby przetrzymać tą zarazę XXI wieku. Zarówno pod względem zdrowotnym, jak i ekonomicznym.

 

 

Koronawirus
Koronawirus

 

Koronawirus. Podstawowe informacje.

Koronawirus czy też COVID-19 to wirus oddechowy przenoszony drogą kropelkową, który nigdy wcześniej nie został rozpoznany, przeanalizowany i odpowiednio zidentyfikowany. Jak wynika z oficjalnych informacji, po raz pierwszy pojawił się w chińskim Wuhan pod koniec 2019 roku.

Na temat jego pochodzenia do dziś krąży wiele sprzecznych i wzajemnie wykluczających się informacji. Niektóre z nich mówią, że ma to bezpośredni związek ze zwierzętami, które znajdowały się na dużym targu rybnym. Inne wersje przedstawiają bardziej spiskowe teorie, jednak nie czas i miejsce by się teraz nimi tutaj bliżej zajmować, omawiać i analizować. Z pewnością i na to przyjdzie w końcu czas, w miarę pojawiania się bardziej dokładnych i co ważne wiarygodnych informacji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 lutego 2020 roku ogłosiła, że oficjalną nazwą tej choroby popularnie nazywanej koronawirusem, będzie COVID-19.

 

Koronawirus – objawy zainfekowania wirusem COVID-19.

Wśród obecnie ustalonych i na dzień dzisiejszy w miarę potwierdzonych, głównych objawów zakażenia koronawirusem u ludzi, wymienić należy takie stany organizmu jak:

 • gorączka
 • brak węchu i smaku
 • zmęczenie
 • kaszel
 • ból w kościach i mięśniach
 • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp
 • spłycenie oddechu i kłopoty z nabraniem pełnego powietrza w płuca
 • duszności
 • ból głowy
 • ogólne i znaczące osłabienie organizmu i jego wydolności

 

W ciężkim przebiegu choroby mogą się również pojawić:

 • ból i ucisk w okolicach klatki piersiowej, przypominający zawał serca
 • duszność, trudności w oddychaniu i złapaniu pełnego oddechu
 • utrata mowy, zaburzenia równowagi i zdolności ruchowych podobnie jak przy udarze

 

Jednak, jak mówią eksperci, rzadko się zdarza by wszystkie te objawy występowały jednocześnie i w tym samym czasie. Poza tym, większość z tych objawów może być związane z zupełnie innymi chorobami czy dolegliwościami, jak na przykład grypa, przeziębienie. Tak więc, ostateczna diagnoza zawsze należeć powinna do lekarza, przeważnie po przeprowadzeniu bardziej dokładnych badań diagnostycznych i testu na obecność koronawirusa.

U większości osób zakażonych COVID-19 objawy choroby zwykle pojawiają się w ciągu 5-6 dni od momentu zainfekowania wirusem. Z kolei okres inkubacji wirusa wynosi nawet do 14 dni. Oznacza to tym samym, że pierwsze objawy mogą występować zarówno już na drugi dzień, jak i dopiero po około 2 tygodniach od zakażenia.

Należy jednak pamiętać, że jest to choroba nowa i ciągle dostarcza ona lekarzom nowych informacji o jej objawach, skutkach i niestety długotrwałych nieraz powikłaniach. Poza tym, okres inkubacji tego wirusa jest dość długi, tak więc wspomniane powyżej objawy mogą pojawić się już w okresie, gdy organizm jest tym wirusem zainfekowany.

Oznacza to niestety, że dany nosiciel wirusa może chodzić i nim zarażać, samemu nie wiedząc, że jest chory. Stanowi to więc duże zagrożenie dla ludzi, z którymi taka zarażona osoba się styka, a sama nie jest jeszcze zdiagnozowana.

 

Koronawirus – powikłania.

Jak wskazują dotychczasowe analizy i statystyki, większość osób przechodzi zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 łagodnie lub nawet bezobjawowo. Z reguły dotyczy to osób młodych, choć nie tylko. Niestety nawet u tych pacjentów mogą wystąpić niespodziewanie groźne powikłania. I to różnych narządów i układów ludzkiego ciała. Na komplikacje zdrowotne i powikłania w związku z przejściem koronawirusa narażeni są więc praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku trybu życia czy też stanu zdrowia przed zainfekowanie wirusem.

Ponieważ COVID-19 jest chorobą stosunkowo nową, naukowcy i laboranci medyczni wciąż badają możliwe powikłania zakażenia koronawirusem. Jednak już na dzień dzisiejszy wiadomo, że koronawirus może powodować wiele powikłań i to w każdej grupie wiekowej.

Do najczęstszych obecnie, zaobserwowanych i  zdiagnozowanych powikłań po przejściu koronawirusa zaliczyć należy:

 • zwłóknienie płuc
 • zespół ostrej niewydolności oddechowej,
 • uszkodzenie serca,
 • arytmia serca,
 • niewydolność serca,
 • niedotlenienie mózgu z objawami podobnymi do udaru,
 • uszkodzenie mózgu i powikłania neurologiczne i psychiatryczne,
 • ostre uszkodzenie nerek.

 

Organy szczególnie narażone na negatywne skutki powikłań po przebytym koronawirusie.

 1. Serce – jak wskazują badania obrazowe wykonane u pacjentów, którzy przebyli infekcję COVID-19 pokazują, że u niektórych osób doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego. I to niestety trwałego i nieodwracalnego. Co ważne, dotyczy to również osób które przeszły chorobę łagodnie, czy wręcz bezobjawowo. Takich, które nawet nie musiały korzystać z pomocy lekarza czy być hospitalizowane. Powikłania te mogą w przyszłości skutkować bardzo poważnymi chorobami, takimi ja niewydolność serca, zawał, zapalenie mięśnia sercowego czy nawet konieczność jego przeszczepu.
 2. Płuca – nawet po całkowitym wyleczeniu z koronawirusa, mogą po pewnym czasie pojawić się bradzo poważne powikłania dotyczące układu oddechowego. Dotyczy to głównie płuc, ich zapalenia i w konsekwencji zwłóknienia. W pewnych, skrajnych i dramatycznych przypadkach wirus ten może skutkować tak zwanym ARDS. Jest to zespół ostrej niewydolności oddechowej. Niestety, większość z tych chorych umiera. Pozostali pacjenci, Ci którzy przeżyją z rozwiniętym ARDS są narażeni na poważne uszkodzenie płuc i trwałą niewydolność oddechowej.
 3. Mózg – przejście zakażenia koronawirusem wiąże ze sobą również możliwość bardzo poważnych powikłań neurologicznych. Na dzień dzisiejszy nie poznano jeszcze do końca ich wszystkich jak i mechanizmów powstawania tych zagrożeń dla ludzkiego mózgu, jednak niektóre obserwacje i analizy wskazują, że koronawirus w znacznym stopniu zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
 4. Nerki – jak wskazują dotychczasowe badania i analizy, choroba ta może prowadzić również w swoich powikłaniach do bardzo poważnego i ostrego uszkodzenia nerek. Nie są to niestety rzadkie przypadki, a ostra niewydolność nerek może dotykać nawet 10% pacjentów.

 

Ponadto, nierzadko zdarza się również że narażone na powikłania są inne organy i narządy, takie jak na przykład oczy, wątroba, czy jelita. Pojawić się mogą również problemy z krzepliwością krwi, szybkim męczeniem się i odczuwaniem nieustannego znużenia.

 

Koronawirus – szczególne grupy ryzyka.

Jeszcze do niedawna (szczególnie przed drugą, jesienną falą zachorowań) wydawało się że głównymi grupami ryzyka, które mogą szybciej zachorować i znacznie gorzej przechodzić tego wirusa są osoby starsze 70+. Ponadto, pacjenci po ciężkich przejściach zdrowotnych, takich jak udar, zawał czy przeszczep oraz osoby cierpiące na różnego typu choroby przewlekłe. Takie jak cukrzyca, nadciśnienie, przewlekła choroba płuc czy niewydolność nerek.

Ostatnio jednak, również coraz młodsze osoby przechodzą zakażenie dosyć ciężko. Zdarzają się także niestety zgony wśród coraz młodszych pacjentów zarażonych koronawirusem. Tak więc, każdy z nas powinien szczególnie uważać, przestrzegać wszelkich zasad i zaleceń profilaktycznych. Jak bowiem widać, nie ma konkretnej grupy osób, która byłaby całkowicie odporna na tego wirusa. Takiej, która nie musiałaby się obawiać zachorowania, ciężkiego przebiegu choroby oraz powikłań z nią związanych.

 

Koronawirus – jak się można zarazić?

COVID-19 rozprzestrzenia się i zaraża następne osoby drogą kropelkową. Oznacza to, że zwykły kaszel lub kichnięcie osoby zakażonej koronawirusem rozpryskuje w powietrzu wydzielinę z ust bądź nosa, a wraz z nią cząsteczki wirusa. Ponadto, także kontakt z powierzchnią, na której znajduje się wydzielina wraz z wirusem może stanowić ryzyko zakażenia. Wystarczy że dotkniemy ręką takiej zainfekowanej powierzchni, a następnie podrapiemy się po oku czy nastąpi kontakt z nosem bądź ustami. Dlatego też, powinniśmy zachować szczególną czujność i przestrzegać wszelkich zasad higieny, aby nie doprowadzić do kontaktu wirusami z tymi częściami naszego ciała.

 

Profilaktyka i zapobieganie zakażeniu koronawirusem.

Jak już wcześniej pokrótce wspomnieliśmy, przy każdej tego typu chorobie wirusowej, przenoszonej drogą kropelkową, aby nie zachorować należy zachowywać szczególne zasady oraz wymogi sanitarne i higieniczne.

Wśród nich wymienić więc należy:

 1. Jak najczęstsze mycie rąk, zwłaszcza po przyjściu do domu lub kontaktu z jakąś zewnętrznie pochodzącą rzeczą lub powierzchnią. Szczególnie dotyczy to różnego rodzaju produktów sklepowych, koszyków czy też pieniędzy. Takich więc rzeczy, które są w bezpośrednim kontakcie z wieloma osobami, w dość krótkim i intensywnym czasie. Jak zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ręce powinniśmy myć przez minimum 30 sekund. Może to być zwykłe mydło w kostce, w płynie lub specjalne żele myjące i dezynfekujące. Ważne, aby było to wykonane dokładnie i regularnie po każdym powrocie do domu lub kontakcie dłońmi z powierzchną, z którą mogły mieć kontakt również inne osoby spoza naszego gospodarstwa domowego.
 2. Unikanie dotykania dłońmi miejsc wrażliwych na naszej twarzy, przed ich dokładnym umyciem i zdezynfekowaniem. Do miejsc szczególnie podatnych na naszej twarzy na wnikanie wszelkiego rodzaju bakterii, wirusów czy zarazków należą bez wątpienia usta, nos oraz oczy. Ogólnie jednak, najlepiej unikać dotykania nie umytymi dłońmi całej twarzy.
 3. Unikanie czy wręcz całkowite ograniczenie kontaktów z osobami przeziębionymi, kaszlącymi, zakatarzonymi czy ogólnie osłabionymi i przejawiającymi zainfekowanie lub podejrzenie przechodzenia jakiejś choroby zakaźnej.
 4. Dokładne, intensywne i regularne wietrzenie pomieszczeń w których przebywamy i w których przebywały choćby chwilowo osoby spoza naszego gospodarstwa domowego.
 5. Czyszczenie i dezynfekcja powierzchni z przedmiotów i rzeczy znajdujących się w naszym pomieszczeniu. Szczególnie tych, które są najczęściej dotykane. Zarówno przez nas, innych domowników oraz osoby z zewnątrz. Wymienić tutaj należy takie przedmioty czy urządzenia jak klamki (zarówno od drzwi zewnętrznych jak i wewnętrznych), blat stołu, krzesełka, zabawki, telefon, pilot od telewizora, klawiatura od komputera itp.

 

Walka z koronawirusem – wytyczne i zalecenia systemowe.

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-19 w przestrzeni publicznej, Ministerstwo Zdrowia wydało odpowiednie wytyczne i zalecenia. Wśród nich, powszechnie znane w przestrzeni publicznej jest tak zwane DDM, czyli:

 • dystans
 • dezynfekcja
 • maseczka

Jak wskazują eksperci, zachowanie odpowiedniego dystansu, mycie i dezynfekowanie rąk oraz noszenie maseczki to obecnie jedyny i skuteczny sposób na ograniczenie ryzyka zachorowania na koronawirusa. Wpływa to również znacząco na zapobieganie czy hamowanie rozprzestrzenienia się tej pandemii w przestrzeni publicznej.

Warto więc wziąć sobie te wskazówki czy też rekomendacje do serca, traktować je poważnie i stosować podczas naszej codziennej aktywności. Może to w sposób znaczący ograniczyć rozwój pandemii, a tym samym zmniejszyć liczbę zachorowań i zgonów.

Ponadto, spadek zachorowań umożliwi uniknięcie również innych kosztów i zagrożeń, także tych poza medycznych. Takich jak  bankructwa firm, wzrost bezrobocia i związane z tym problemy z regulowaniem bieżących należności oraz normalnej  i spokojnej egzystencji.

 

Koronawirus – diagnostyka.

Podstawowy test, jaki wykonuje się na obecność koronawirusa  to badanie genetyczne, polegające na pobraniu wymazu materiału z dróg oddechowych za pomocą metody RT-PCR. Wykrywa ona obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. Badanie to przeprowadzane jest w specjalnych punktach wymazowych.

Oprócz badań za pomocą metody RT_PCR, w wybranych punktach wymazowych przeprowadzane są również testy antygenowe, które wykrywają specjalne cząstki białkowe, tak zwane antygeny.

Obie te metody pozwalają wykryć obecność wirusa COVID-19 w organiźmie ludzkim. O ile jednak wynik dodatni pozwala z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić zakażenie, to wynik ujemny całkowicie tego nie wyklucza.

Podstawową cechą testu antygenowego jest prostota wykonania, w miarę niska cena oraz szybki wynik testu. Jednak jest mniej dokładny i czuły na wykrycie COVID-19. Ponadto, test antygenowy powinien być wykonany w trakcie pierwszych 7 dni od pojawienie się pierwszych objawów. Test genetyczny z kolei, ma większą dokładność i czułość. I to niezależnie od tego, w jakim czasie od wystąpienia pierwszych objawów jest on wykonany.

Od niedawna polecana jest także domowa metoda sprawdzania nasycenia krwi tlenem, czyli tak zwanej saturacji. Służy do tego specjalne urządzenie, czyli pulsoksymetr. W ostatnim czasie przyrząd ten cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Umożliwia on w sposób prosty i bez konieczności posiadania specjalistycznego wykształcenia medycznego, przeprowadzić takie badanie szybko i w warunkach domowych.

U osoby zdrowej poziom saturacji wynosi 93-95%. U osób starszych wartości te mogą być jednak nieco niższe. Wedle różnych źródeł, spadek poziomu nasycenia krwi tlenem poniżej 88-90% powinien być poważnym sygnałem ostrzegawczym i spowodować niezwłoczny kontakt z lekarzem.

Pamiętaj, że zbyt niska saturacja to zagrożenie Twojego zdrowia i życia i powinna wiązać się z natychmiastową interwencją medyczną.

 

Koronawirus – aktualne metody leczenia czy też łagodzenia skutków, wywołanych przez COVID-19.

Obecnie głównymi metodami leczenie czy raczej przeciwdziałania skutkom wywołanym przez koronwairusa  jest tlenoterapia. Dotyczy to pacjentów wymagających hospitalizacji, którzy przechodzą COVID-19 ciężko i mają problemy z oddychaniem i co za tym idzie wystarczającym natlenieniem krwi tlenem.

Ponadto, w leczeniu podstawowym zastosowanie ma specyfik o nazwie Remdesiwir. Jest to lek przeciwwirusowy, który był przygotowany i stosowany do leczenia Eboli, czyli gorączki krwotocznej oraz choroby marburskiej.

Ponadto, obecnie trwają bardzo intensywne prace nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa.
Najnowsze informacje na temat możliwości szczepień przeciw COVID-19 znajdziesz w naszym specjalnym artykule, poświęconym najnowszym informacjom w tym zakresie. Wystarczy kliknąć w link: Szczepionka na koronawirusa-kliknij i sprawdź.

 

Wpływ koronawirusa na życie społeczne i gospodarcze.

Na koniec zajmiemy się tym aspektem ogólnoświatowej pandemii koronawirusa, który boleśnie dotyka także osoby, które nigdy nie zachorowały, nie przechodziły COVID-19 i nie borykały się z żadnymi problemami zdrowotnymi.

Dramatyczny wpływ koronawirusa na życie i zdrowie pacjentów, przeładowanie i zapaść służby zdrowia to niestety nie wszystkie negatywne skutki pandemii, które w bardzo bolesny sposób są i mogą być w dłuższym okresie odczuwalne w społeczeństwie.

Koronawirus wyrządził już wiele problemów, szkód i turbulencji w życiu społecznym i gospodarczym. Niestety, druga fala pandemii nie zapowiada się w tym zakresie lepiej.

Tak więc, jeżeli chodzi o negatywny aspekt społeczny koronawirusa, to ma to głównie związek z koniecznością wprowadzania kwarantanny i powszechnej izolacji społecznej obywateli. Wpływa to bardzo negatywnie na psychikę i samopoczucie, co może prowadzić w licznych przypadkach do apatii, a nawet depresji.

Nie bez znaczenia jest tutaj również bardzo negatywny wpływ COVID-19 na gospodarkę. Zarówno tą globalną, narodową jak i indywidulaną każdej osoby czy też gospodarstwa domowego. Zamknięcie lub też bardzo poważne ograniczenie wielu gałęzi gospodarki doprowadziło do tego, że wiele firm znalazło się w bardzo trudnej, czy wręcz dramatycznej sytuacji.

Wiąże się to niestety z wieloma bankructwami i zamykaniem firm, które były przez lata mozolnie budowane. A następstwem tego jest wzrost bezrobocia i utrata przez wielu ludzi źródła dochodu i utrzymania. Zarówno osobistego, jak i swoich rodzin.

Nie wszystkie bowiem formy działalności można prowadzić w sposób zdalny czy też “na wynos”. Wiele bowiem branż, które wyjątkowo ucierpiały w wyniku pandemii i ograniczeniami z nią związanymi wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem, partnerem, współpracownikiem czy też kontrahentem i nie da się jej skutecznie wykonywać w sposób zdalny, online czy też telefonicznie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *