Opublikowano Dodaj komentarz

Praca za granicą – co warto wiedzieć.

Praca za granicą – co warto wiedzieć i czym się kierować przed podjęciem decyzji.

Praca za granicą nierzadko jest jedynym rozwiązaniem na polepszenie swojej sytuacji materialnej.
W naszym opracowaniu omówimy tym razem, jakie obecnie oferty pracy za granicą możemy spotkać na różnego typu portalach czy serwisach ogłoszeniowych.

Ponadto, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertę specjalną. Dotyczy ona pracy i zarabiania we własnym domu przy komputerze – całkowicie zdalnie i online. Więcej informacji na ten temat znajda państwo w dalszej części naszego opracowania.

 

 

Praca za granicą
Praca za granicą

 

Praca za granicą – statystyki i motywacje…

Według różnych badań oraz statystyk, za granicą pracuje około 2,5 miliona naszych rodaków. Dodatkowo, kolejne półtora miliona osób rozważa taki wyjazd w najbliższym czasie. Są to głównie, a przynajmniej były jak dotąd wyspy brytyjskie, choć oczywiście nie tylko. Poza tym, są to takie kraje jak Niemcy, Holandia.

Również nasi rodacy pracują w Czechach, Danii, oraz w wielu innych krajach. I to nie tylko w Europie, ale praktycznie na całym świecie. Jest rzeczą oczywistą, że główną i podstawową motywację do tego typu wyjazdu za pracą za granicą są zdecydowanie wyższe zarobki.

Znacznie przewyższające te, które mogą zaoferować Polakom firmy i przedsiębiorstwa u nas działające. Nie dotyczy to jednak tylko sektora prywatnego. Wyrazistym przykładem będą tutaj zawody medyczne.

Różnica w zarobkach lekarzy, pielęgniarek i innych osób zatrudnionych w szeroko rozumianej służbie zdrowia jest tak znacząca, że brak osób do pracy z tej profesji jest coraz bardziej wyraźna i dokuczliwa.

Odbija się to niestety na pacjentach i obniżonym, co zrozumiałe, poziomie i obsłudze zdrowotnej Polaków. Co rusz słyszymy o zamykanych oddziałach szpitalnych, spowodowanych brakiem lekarzy bądź pielęgniarek.

W innych dziedzinach „budżetówki”, też nie jest niestety wiele lepiej. Strefa budżetowa również nie jest konkurencyjna płacowo, wobec innych ofert zagranicznych. I to niekoniecznie na zbliżonych stanowiskach pracy czy wymagających podobnych kwalifikacji.

Nierzadko zdarza się, że oferty pracy za granicą, choć są o wiele mniej prestiżowe i odpowiedzialne, oferują znacznie wyższe profity finansowe. Do niedawna ważnym argumentem i powodem do emigracji zarobkowej było stosunkowo wysokie bezrobocie w naszym kraju.

Wówczas więc, praca za granicą była nie tylko sposobem na większe dochody. Stanowiła także reakcją na znacznie ograniczoną ilość ofert pracy w naszym kraju. Dotyczyło to głównie, choć nie jedynie, terenów czy też obszarów Polski o mniejszym uprzemysłowieniu.

 

 

PRACA W DOMU PRZY KOMPUTERZE
Dołącz do nas i zacznij zarabiać w domu.
Wystarczy komputer i dostęp do internetu.
Informacje na naszej stronie – wystarczy kliknąć poniżej.

Praca w domu przy komputerze – kliknij i sprawdź

 

 

Wiadomo, że mieszkańcom wsi czy też małych miasteczek o wiele trudniej znaleźć dobra pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem niż osobom zamieszkałym w większych aglomeracjach. Tereny rolnicze, gdzie zakładów pracy było stosunkowo niewiele, nie mogły wówczas zapewnić odpowiedniej ilości ofert pracy.

Bardzo wyraźnie widać to było na przykładzie tak zwanych terenów po pegeerowskich. Po upadku Państwowych Gospodarstw Rolnych, bezrobocie tam zaczęło mieć charakter strukturalny. Wiązało się z to rozwojem różnego typu patologii wśród ludzi, którzy praktycznie z dnia na dzień zostali pozostawieni sami sobie.

Apatia, nierzadko alkoholizm oraz roszczeniowe podejście do instytucji państwowych, to efekt wielu zaniedbań i braku jakiegokolwiek planu do rozwiązania tego problemu społecznego.

Bezrobocie strukturalne oraz tak zwane „dziedziczenie biedy”, to niestety następstwa przechodzenia od gospodarki centralnego sterowania do rozwiązań wolnorynkowych.

Czy można było cały ten proces przeprowadzić wolniej, łagodniej i bez tak dramatycznych konsekwencji?
Zapewne zdania będą tutaj podzielone. Każda ze stron tego sporu będzie miała za sobą z pewnością wiele merytorycznych uwag oraz argumenty.

Nie borykaliśmy się z tym problemem jako jedyni w tej części Europy. Dla lepszego oglądu i wyciągnięcia bardziej obiektywnego zdania na ten temat, najlepiej naszą obecną sytuację społeczno-gospodarczą porównać z innymi państwami tak zwanego bloku wschodniego.

W jakim miejscu są dziś państwa, które reformy gospodarcze przeprowadzały wolniej lub zaniechały ich praktycznie zupełnie. A jak natomiast rozwijają się kraje które podjęły bardzo trudne i bolesne reformy gospodarcze.

Wiele mówiącym porównaniem może być tutaj obecna sytuacja gospodarcza Ukrainy. Należy dodać, że w latach 90-tych, gdy razem startowaliśmy do wprowadzania wolnego rynku, oba kraje były w podobnym stanie rozwoju gospodarczym i na zbliżonym poziomie PKB, czyli tak zwanego produktu krajowego brutto.

 

 

POTRZEBUJESZ DODATKOWEJ GOTÓWKI?
Najlepsze pożyczki i kredyty przez internet.
Minimum formalności – pieniądze na Twoim koncie nawet w 15 minut!
Od kilkuset do nawet 20 000 zł i więcej.
Wejdź na naszą stronę i zapoznaj się z warunkami.
Wystarczy kliknąć w poniższy link.

Najlepsze pożyczki i kredyty online

 

 

W jakim miejscu, jeżeli chodzi o zamożność państwa i dochód jego obywateli są obecnie oba kraje, nie trzeba chyba nikogo specjalnie uświadamiać. Widać to również, gdy spojrzymy na masową emigrację zarobkowa do naszego kraju obywateli tego państwa. Oni szukają obecnie pracy za granicą i lepszego bytu właśnie u nas.

Ale to już temat na zupełnie inne opracowanie i rozważania. Jednak nie tylko kwestie różnicy poziomu wynagrodzeń czy braku odpowiednich ofert pracy jest przyczyną, że nasi obywatele szukają pracy za granicą. Poziom wykształcenia nie jest tutaj również bez znaczenia.

Częściej decyzję o wyjeździe do pracy za granicą podejmują osoby o stosunkowo niższym wykształceniu. Choć nie jest to oczywiście norma, jednak osobom z niższym wykształceniem trudniej znaleźć u nas satysfakcjonujące zajęcie.

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą, niekoniecznie są bezrobotnymi w naszym kraju. Sporo z nich posiada pracę w kraju, jednak zarobki bądź też same zajęcie nie odpowiadają ich oczekiwaniom.

Istotnymi czynnikami motywującymi daną osobę do szukania pracy za granicą są również lepsze możliwości i perspektywy odnośnie możliwości samorealizacji oraz rozwoju zawodowego.

Ponadto, nie bez znaczenia jest tutaj znacząco wyższy standard życia w krajach europy zachodniej, Wielkiej Brytanii czy też Stanach Zjednoczonych.

Jednym z częściej podnoszonych argumentów determinujących danego pracownika do podjęcia pracy za granicą jest fakt, że w wielu tych krajach istnieje znacznie korzystniejszy system podatkowy. Również ten, związany z ubezpieczeniami społecznymi wydaje się być dla Polaków bardziej atrakcyjny.

Ubezpieczyciele ci, w porównaniu z naszymi instytucjami, są o wiele mniej kosztowni, a oferuje znacznie większe profity dla ubezpieczonego. Podobnie rzecz się ma z obsługą urzędniczą.

Panuje powszechny pogląd, że w krajach tak zwanych bardziej rozwiniętych oraz z większymi tradycjami demokratycznymi, istnieje o wiele bardziej przyjazna administracja publiczna i urzędnicza.

 

 

Planujesz otworzyć rachunek bankowy?
Darmowe konta osobiste – duży wybór banków.
Sprawdź nasze zestawienie najlepszych bankowych kont osobistych
oraz kart kredytowych.

Wystarczy kliknąć w poniższy link.

Najlepsze konta bankowe – kliknij i sprawdź

 

 

Pracując za granicą, mamy również możliwość zwiedzania i poznawania świata. Może to być szczególnie istotne dla osób, które lubią poznawać nowe kultury, tradycje itp. Sporo osób wyjeżdża do pracy za granicą, ponieważ pracują tam już ich bliscy, bądź znajomi. Dołączają wiec do osób ze swojej rodziny, bądź idą już śladem przetartym przez ich przyjaciół czy też znajomych.

 

Jak znaleźć dobrą i uczciwą ofertę pracy za granicą?

 

 

Praca za granicą
Praca za granicą

 

 

Teraz przyjrzymy się bliżej, na jakie oferty pracy za granicą możemy liczyć, jeżeli chodzi o te zamieszczone w internecie. Na początku warto zaznaczyć, że pracę za granicą można wstępnie podzielić na dwie grupy:

 

  • Praca za granicą na dłuższy okres czasu
  • Praca sezonowa, głównie w okresie wakacyjnym w rolnictwie, ogrodnictwie itp.

 

Sprawdzimy na jakie zawody i profesje jest obecnie największe zapotrzebowanie jeżeli chodzi o pracowników. Przekonamy się również z jakich krajów jest najwięcej ofert dla pracowników z naszego kraju oraz na jakie zarobki można liczyć.

Zarówno pod względem kryterium zawodowego jak i danego kraju. Na początku warto stanowczo zaznaczyć, że znalezienie pracy za granicą szybko, od zaraz, nie jest rzeczą prostą i co najważniejsze bezpieczną.

Należy się do takiego wyjazdu odpowiednio przygotować. Tak, aby się nie rozczarować i co gorsze nie paść ofiarą jakiegoś nieuczciwego pośrednika. Najlepiej więc szukać tego typu zajęcia przez wyspecjalizowane do tego agencje zatrudnienia. Wiele z nich zajmuje się wyłącznie ofertami pracy za granicą i ma w tym odpowiednie rozeznanie oraz doświadczenie.

 

Praca za granicą – co warto sprawdzić i o czym pamiętać.

Przed podjęciem jakiś zobowiązań bądź konkretnych kroków w danej firmie rekrutacyjnej koniecznie sprawdź specjalny rejestr firm i agencji zatrudnienia, czyli KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Będziesz miał wówczas pewność, że firma której zaufałeś jest uczciwa, wiarygodna i godna zaufania.

Pozwoli Ci to się ustrzec przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami które czyhają na osoby szukające zatrudnienia poza granicami naszego kraju. Jak w każdej branży, również w tej istnieję podmioty niewiarygodne bądź też wprost nieuczciwe. Lepiej więc zweryfikować sobie taką firmę, aby ustrzec się przed wszelkiego rodzaju rozczarowaniami i stratami czasu oraz pieniędzy.

Ważne również jest to, aby szukając jakiejkolwiek pracy za granicą, mierzyć swoje siły na zamiary. Przeanalizuj więc dokładnie, czy podołasz zajęciu do którego masz zamiar zgłosić swoją aplikację. Obecnie najwięcej ofert pracy za granicą jest budownictwie.

Niewiele mniejsze jest również zapotrzebowanie na osoby które podejmą się opieki. Chodzi tu głównie o seniorów, rzadziej o opiekę nad dziećmi. Jest to oczywiście zrozumiałe.

Społeczeństwa, zwłaszcza te w europie zachodniej, w sposób bardzo dramatyczny się starzeją. Poza tym, brak rodziny bądź też czasu i możliwości bliskich do opieki nad swoimi seniorami, zmusza do poszukiwania opieki odpłatnej.

Ponadto wiele ofert pracy za granicą dotyczy takich branż czy działów jak produkcja, handel, praca w magazynach czy też gastronomia. Oprócz tego sporo ofert można znaleźć w ogrodnictwie, turystyce, hotelarstwie oraz transporcie.

 

Praca za granicą. Jak się do niej przygotować?

Nie od dziś wiadomo, że do każdej dłuższej podróży bądź wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować. Szczególnie istotne to jest w przypadku, gdy czeka nas wyjazd do pracy za granicą.

Po pierwsze musisz do tej podróży przygotować swoje niezbędne dokumenty. Będzie to na pewno Twój dowód osobisty. W przypadku wyjazdu do pracy za granicą poza strefę Schengen, niezbędny będzie również paszport.

Ponadto, może być również potrzebne zezwolenie na pracę, choć dotyczy to tylko niektórych krajów. Zwłaszcza tych, spoza Unii Europejskiej. Konieczne mogą być również wszelkiego rodzaju dokumenty, zaświadczenia bądź też dyplomy potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe bądź też odbyte kursy.

Bardzo ważną sprawą jest również zagwarantowanie sobie odpowiedniego zakwaterowania. Musisz mieć przecież zapewnione jakieś lokum, w którym będziesz spał, odpoczywał czy też spędzał wolny czas po pracy.

 

Praca za granicą a znajomość języków.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, myśląc o wyjeździe do pracy za granicą, czy można sobie poradzić bez znajomości języka, który w danym kraju jest powszechnie używany. Najlepszym sposobem jest odbycie szybkiego kursu i poznanie przynajmniej podstaw danego języka.

Bywa jednak nierzadko, że jest to niemożliwe do spełnienia. I to z różnych względów. Brak czasu na naukę lub niezbyt odległy termin wyjazdu może skutecznie uniemożliwić nam nabycie podstaw języka kraju do którego planujemy wyjechać.

Poza tym, kursy takie nie są zapewne tanie. Przynajmniej te, które mogą przynieść nam oczekiwanie efekty w możliwie krótkim czasie. Innym powodem może być też brak talentu do przyswajania języków obcych.

Czasem i tak też bywa. Oczywiście wiele osób radzi sobie bez znajomości danego języka. Jest to jednak poważne utrudnienie. Przy każdej ofercie pracy za granicą którą będziemy analizować, informacja o wymogu władania danym językiem powinna być zawarta.

Znaleźć też tam można informację o stopniu zaawansowania, jaki jest jest wymagany odnośnie posługiwania się konkretnym językiem obcym. Dla pocieszenia osób które danego języka obcego nie znają i nie zamierzają żadnego przyswajać można dodać, że istnieją takie oferty pracy które tego typu umiejętności nie wymagają.

Do tego typu zajęć można zapewne zaliczyć pracę w rolnictwie, ogrodnictwie, budownictwie czy też prostej pracy nakładczej. Może to być na przykład prosta praca fizyczna na linii produkcyjnej.

 

Praca za granicą kraje i oferty z nimi związane.

 

W tej części artykułu skupimy się i na tym, na jakie oferty pracy i zatrudnienia możemy liczyć w konkretnych krajach. Każde bowiem państwo ma swoją specyfikę, uprzemysłowienie bądź też tradycje i preferencje gospodarcze.

W jednym kraju bardziej rozwinięte są konkretne gałęzie przemysłu, w innym natomiast rolnictwo. Część państw jedną z najbardziej dominujących gałęzi gospodarki ma wszelkiego rodzaju usługi związane z branżą turystyczną.

W związku z tym postaramy się bliżej przyjrzeć i przeanalizować część z tych krajów, do których nasi rodacy wyjeżdżają za pracą najchętniej. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że są to informacje i analizy jak najbardziej ogólne i kierunkowe.

Mają one na celu jedynie zakreślenie jakie branże w danym kraju dominują i na jakie etaty można tam najbardziej liczyć. Jest bowiem rzeczą wiadomą, że sprawa podaży i popytu na daną pracę, etat czy zlecenia jest sprawą bardzo płynną i elastyczną.

Pewne trendy bądź też ukształtowane przez lata dominujące branże gospodarki danego kraju, pozostają jednak niezmienne oraz w miarę stabilne i stałe. I właśnie na tych ogólnych tendencjach i charakterystykach każdego z kraju się skupimy, jeżeli chodzi o to na jaką pracę najłatwiej w danych państwie można liczyć.

Natomiast jeżeli chodzi już o konkretne i aktualne obecnie oferty pracy za granicą, to trzeba będzie na bieżąco takowe propozycje śledzić i analizować. Wówczas, na podstawie konkretnej propozycji z danego kraju, sprawdzeniu jej atrakcyjności i wiarygodności, można podjąć w pełni przemyślaną i korzystną decyzję o ewentualnym wyjeździe do pracy za granicą.
Przyjrzyjmy się więc niektórym z krajów, jakie branże dla osób tam przyjeżdżających za pracą mogę czekać.

 

Oferty pracy za granicą – Czechy.

Na początek nasi najbliżsi, południowi sąsiedzi. W kraju tym wielu naszych rodaków pracuje w kopalniach oraz dużych supermarketach. Pojawiało się tez sporo ofert pracy w fabryce samochodów SKODA. Kierunek ten ma swój atut w postaci niewielkiej odległości między naszymi krajami.

 

Praca za granicą – Niemcy.

Niemcy to nie tylko nasz zachodni sąsiad, ale również najpoważniejszy partner gospodarczy. Świadczyć o tym może  nasza wymiana gospodarcza oraz wskaźniki import-eksport.

Kraj ten jest obecnie na drugim miejscu pod względem emigracji zarobkowej Polaków. Za pracą za granicą akurat w Niemczech może przemawiać wiele czynników.

Najpoważniejszy z nich to rzecz jasna aspekt finansowy i w dalszym ciągu dość znacząca różnica w zarobkach jakie można uzyskać w obu krajach. Poza tym, nie bez znaczenia jest też tutaj niezbyt duża odległość między naszymi krajami.

Zawsze łatwiej zdecydować się na wyjazd do kraju znajdującego się bliżej niż dalej od naszego domu rodzinnego, dzieci, rodziny oraz przyjaciół. Wybierając bliższy kierunek do pracy za granicą dużo łatwiej i taniej do domu przyjeżdżać. Na przykład na święta, imprezy rodzinne czy też po to by zobaczyć i uściskać swoich najbliższych.

 

Oferty pracy za granicą z Holandii.

Jak powszechnie wiadomo, kraj ten kojarzy nam się z rolnictwem. Oczywiście za sprawą tulipanów, które są w pewnym sensie symbolem tego kraju. Holandia, jak żaden inny kraj kojarzy nam się z tymi pięknymi kwiatami.

Oprócz pracy w ogrodnictwie przy tulipanach, można znaleźć tam również zatrudnienie przy sortowaniu oraz pakowaniu warzyw i owoców. Ponadto w Holandii można liczyć na oferty pracy związane z budownictwem bądź też produkcją.

Co ważne, do tego typu pracy niekoniecznie wymagana będzie znajomość języka obcego. Dla wielu z osób, może to być również poważnym argumentem by akurat ten kierunek emigracji zarobkowej wybrać.

 

Praca za granicą – Dania.

W Danii do pracy najczęściej poszukiwane są osoby w takich zawodach jak lekarze, pracownicy techniczni oraz inżynierowie. Poza tym potrzebni tam są pracownicy budowlani, fachowcy typu murarze, cieśle, stolarze, hydraulicy itp. Na zatrudnienie w Danii liczyć mogą również kierowcy, głównie ciężarówek i TIR-ów, choć nie tylko.

 

Oferty pracy zagranicznej z Austrii.

W Austrii obecnie spore zapotrzebowanie jest na fachowców w takich dziedzinach jak informatycy, lekarze czy też pielęgniarki. Pojawia się też coraz więcej ofert dla opiekunów osób starszych.

Związane jest to bez wątpienia z powszechnym obecnie, głównie w krajach bardziej rozwiniętych, procesem starzenia się społeczeństw. W związku z powyższym, coraz wyraźniejszy jest brak osób, które mogłyby w miarę profesjonalny sposób zająć się seniorami.

W większości tych profesji, które powyżej wymieniliśmy, niezbędna będzie jednak umiejętność posługiwania się danym językiem obcym. Przypomnijmy że w Austrii obowiązuje język niemiecki.

 

Oferty pracy za granicą. Kraje skandynawskie.

Kraje takie jak Szwecja czy Norwegia również są bardzo popularnym kierunkiem jeżeli chodzi o wyjazd do pracy za granicą. Należy przyznać, że nasi rodacy wyruszają tam za lepszą przyszłością również dosyć chętnie.

Dotychczas kraje te kojarzyły nam się zazwyczaj za platformami wiertniczymi bądź też z pracą na terenach leśnych. Teraz sytuacja ta zmienia się dość wyraziście i dynamicznie.

Obecnie, duże zapotrzebowanie w tych krajach na pracowników z zewnątrz dotyczy takich zawodów jak lekarze czy pielęgniarki. Ponadto, problemów w znalezieniu zatrudnienia w tych krajach nie powinni mieć przedstawiciele wszelkich zawodów technicznych, inżynierowie oraz fachowcy w branżach remontowo-budowlanych.

 

Praca za granicą. Oferty z Wysp Brytyjskich.

 

Na koniec przeglądu państw i ofert czekających na osoby zainteresowane pracą za granicą, omówimy pokrótce kierunek, który był jednym z najbardziej popularnych wśród naszych rodaków.

W Wielkiej Brytanii Polacy pracowali i wciąż pracują w bardzo wielu branżach. Najczęściej jest to budownictwo, produkcja czy też usługi. Sporo jest tam też naszych lekarzy, pielęgniarek czy też osób związanych z szeroko rozumianą służbą zdrowia.

Poza tym, opiekunowie osób starszych również nie mieli większego problemu w znalezieniu zatrudnienia. W tym jednak przypadku bardzo pożądana czy wręcz niezbędna była znajomość języka angielskiego.

Jednak bum na wyjazdy do pracy w Wielkiej Brytanii powoli przechodzi już do historii. Brexit i całe zamieszanie z tym związane nie pozostało bez efektów również w zakresie zatrudnienia obcokrajowców.

Niepewność w zakresie sytuacji prawnej potencjalnych pracowników z zagranicy nie pomaga w odpowiedzialnym planowaniu swojej przyszłości zawodowej z tym krajem.

Poza tym, cały chaos związany z tą trudną operacją wychodzenia z Unii Europejskiej odbija się negatywnie na kursie funta brytyjskiego. Spadająca wartość tamtejszej waluty powoduje, że pensje tam oferowane stają się coraz mniej atrakcyjne i konkurencyjne.

 

Praca za granicą – podsumowanie.

Podsumowując niniejsze opracowanie pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że do każdej oferty pracy za granicą należy podejść w sposób indywidualny, rozważny i bez zbędnych emocji. Pozwoli to ustrzec się przed ewentualnymi rozczarowaniami i zawiedzionym nadziejami.

Osoby, które pracowały lub pracują obecnie za granicą, zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Komentować można na samym dole tego artykułu.

Osoby, które nie zamierzają wyjeżdżać z kraju, a są zainteresowane pracą w domu przy komputerze serdecznie zapraszamy do współpracy. Szczegóły na naszej stronie, wystarczy kliknąć poniżej.

Praca w domu przy komputerze – kliknij i sprawdź

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *