Opublikowano Dodaj komentarz

Szczepionka na koronawirusa – kiedy będzie dostępna?

Szczepionka na koronawirusa – kiedy szczepienia na COVID-19?

 

Szczepionka na koronawirusa – pytania o to kiedy powstanie i jak szybko będzie dostępna, spędza sen z powiek ludziom na całym świecie. Nie tylko lekarzom czy też osobom profesjonalnie zajmującym się tematyką zdrowia, ale również pozostałym obywatelom, którzy niepokoją się o swoje zdrowie i życie oraz o miejsca pracy i źródła swojego utrzymania.

W poniższym artykule postaramy się przybliżyć najnowsze i najświeższe informacje, jakie do nas w tej materii obecnie docierają.

 

 

Szczepionka na koronawirusa
Szczepionka na koronawirusa

 

 

Szczepionka na koronawirusakiedy się można spodziewać i na jakich zasadach?

 

Jeszcze niedawno wydawało się, że szczepionka na korownowairusa to melodia przyszłości, i to w dodatku niestety bardzo odległej. Jednak ostatnie wieści jakie napływają do nas ze świata medycznego i czołowych firma farmaceutycznych na świecie, mogą napawać nasz wszystkich ostrożnym optymizmem.

Zaawansowane prace nad szczepionką na koronawirusa trwają w laboratoriach na całym świecie już od dłuższego czasu. Jest tak praktycznie od momentu, gdy stało się jasne, że zagraża nam pandemia o olbrzymim zasięgu. Obecnie, wiele najznakomitszych tego typu ośrodków na świecie jest już na etapie wstępnego ich testowania.

Testy te są z reguły przeprowadzane w sposób tradycyjny, poprzez podanie domięśniowe przez strzykawkę płynu. Jednak niektóre ośrodki, głównie w Wielkiej Brytanii, pracują obecnie nad szczepionką która mogłaby by być podawana w formie aerozolu. Należy tutaj dodać, że w ten sposób szczepi się wiele dzieci, głównie właśnie w Wielkiej Brytanii i USA. Ze względu na dużą skuteczność oraz łatwość podania, tego typu rozwiązanie ma być również stosowne w stosunku do osób starszych.

W pierwszej połowie listopada świat (nie tylko medyczny) obiegła sensacyjna i pełna nadziei wiadomość o wynalezieniu szczepionki, która ma posiadać aż 90% skuteczność. Amerykańska firma Pfizer, tą wiadomością o swoim sukcesie wprowadziła wiele optymizmu, również na rynki finansowe. Najlepszym tego przykładem były rekordowe wzrostu na amerykańskiej giełdzie i co zrozumiałe również na innych parkietach.

W ciągu kilku następnych dni, również amerykańska firma Moderna głosiła podobny sukces. Zadeklarowała bowiem, że jej szczepionka ma skuteczność na poziomie 95%.

W drugiej połowie listopada do tej grupy pionierów walki z COVID-19 swój akces zgłosiła także brytyjska firma AstraZeneca. Poinformowała ona bowiem, że analiza wstępnych badań klinicznych wykazała, że również jej szczepionka wykazuje skuteczność przeciw SARS-CoV-2.

To miejmy nadzieję początek fali dobrych informacji, odnośnie szczepionek na koronawirusa i tym samym walki z pandemią, która zaskoczyła świat na przełomie 2019/2020 roku.

 

 

POTRZEBUJESZ DODATKOWEJ GOTÓWKI?
Najlepsze pożyczki i kredyty przez internet.
Minimum formalności – pieniądze na Twoim koncie nawet w 15 minut!
Od kilkuset do nawet 20 000 zł i więcej.
Wejdź na naszą stronę i zapoznaj się z warunkami.
Wystarczy kliknąć w poniższy link.

Najlepsze pożyczki online – kliknij i sprawdź

 

 

Szczepionka na koronawirusa – kiedy pierwsze szczepienia?

Choć wyniki badań są jak widać obiecujące, to jednak znaczna część fachowców i ekspertów w tej tematyce, studzi emocje. Po pierwsze zaleca uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nawet w przypadku potwierdzenia jej skuteczności, może upłynąć wiele miesięcy ( w tym optymistycznym wariancie), zanim trafi ona do powszechnego użytku i większość osób będzie mogła się nią zaszczepić.

Wydaje się to być zupełnie zrozumiałe, gdyż procedury dopuszczenia tego typu specyfiku do powszechnego zastosowania muszą być jeszcze poprzedzone i potwierdzone wieloma niezbędnymi procedurami. Chodzi tutaj bowiem o zdrowie i życie ludzkie. Jak twierdzą osoby kompetentne w tej dziedzinie, przepisy dotyczące dopuszczania szczepionek do powszechnego użytku są o wiele bardziej  złożone i restrykcyjne, niż te dotyczące leków.

Aby szczepionka była skuteczna i co nie mniej ważne bezpieczna, musi spełnić wiele wymogów, zasad oraz  procedur z tym związanych. Wśród nich wymienić należy między innymi:

 

  • odpowiednie poznanie biologii i specyfiki danego wirusa,
  • zbadanie zachowania danego patogenu w organiźmie ludzkim,
  • przeprowadzenie niezbędnych badań przedklinicznych na zwierzętach,
  • potwierdzenie skutecznego i bezpiecznego działania szczepionki u ludzi,
  • przejście wszelkiego rodzaju niezbędnych i wymaganych procedur, związanych z zatwierdzeniem danego preparatu, zezwoleniu i dopuszczeniu go do powszechnego użytku.

 

Tak więc, nawet po zapowiadanych wszelkiego rodzaju udogodnieniach i ułatwieniach, jakie deklarują przywódcy państw i odpowiednie instytucje za to odpowiedzialne, szczepionka może pojawić się powszechnie na rynku na wiosnę przyszłego roku. I to przy bardzo sprzyjających okolicznościach i braku po drodze jakichkolwiek przeszkód i komplikacji w tym zakresie.

Pozostaje więc jedynie przestrzegać wszelkich zaleceń związanych z ograniczeniem kontaktów międzyludzkich i towarzyskich do absolutnego minimum. Ponadto, dbanie o bardzo dokładną dezynfekcję rąk i innych części ciała. Zwłaszcza po powrocie do domu ze sklepu, pracy, szkoły itp. Nie mówiąc już o zakrywaniu ust i nosa maseczką lub innym materiałem, zapewniającym odpowiednie ograniczenie odnośnie wydzielin na zewnątrz.

 

Szczepionka na koronawirusa – firmy prowadzące badania.

Na dzień dzisiejszy 3 firmy prowadzą najbardziej zintensyfikowane prace odnośnie szczepionki na COVID-19.  Obecnie pionierami w tej materii są firmy:

  1. Pfizer – amerykański koncern farmaceutyczny z siedzibą w Nowym Jorku, założony w 1849 roku przez Amerykanów niemieckiego pochodzenia. Jak zapewniają jej szefowie, szczepionka na koronawirusa będzie gotowa do wysyłania w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia.
    Szczepionka ma być skuteczna, jeżeli zostanie podana w dwóch dawkach. Ma mieć skuteczność na poziomie 90%.
  2. Moderna – amerykańska firma biotechnologiczna z siedzibą w Cambridge w stanie Massachusetts. Z kolei jej skuteczność ma wynosić aż 95%.
  3. AstraZeneca – brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny, który ma swoją siedzibę w Londynie. Szczepionka nad którą pracują ma mieć skuteczność na poziomie od 70 do 90%, w zależności od dawkowania. 

 

Należy dodać, że zarówno szczepionki firmy Pfizer jak i Moderny to szczepionki genetyczne. Oparte są one na fragmencie mRNA odpowiedzialnym za kodowanie białka wirusa. Obie też, wykazują sporą skuteczność wówczas, jeśli zostaną zaaplikowane dwie dawki tego specyfiku.

Tak więc, obie wspomniane firmy, w swoich badaniach wykorzystały metodę opartą na mRNA wirusa. Znaczy to, że szczepionka zawiera fragment wirusa zawierający informację o białku wirusa, na który organizm musi zareagować obronnie i go unieszkodliwić. W następstwie tego, po kontakcie z wirusem organizm będzie rozpoznawał to obce białko i rozpocznie jego niszczenie i neutralizowanie poprzez produkcję specjalnych przeciwciał. W ten sposób blokowane jest namnażanie wirusa i tym samym zapobiegamy chorobie naszego organizmu.

Natomiast AstraZeneca wykorzystuje z kolei technologię szczepionki wektorowej, do stworzenia której używane są niegroźne dla człowieka, martwe komórki adenowirusa pochodzącego od szympansów. Szczepionka ta zawiera sekwencje genetyczne kodujące syntezę, tak zwanego białka powierzchniowego.

To co łączy wszystkie wymienione powyżej szczepionki, to sposób jej podania. Każda z nich, podawana my być bowiem w dwóch dawkach. Różni je tylko nieznacznie okres, przerwa między poszczególnymi dawkami.

 

 

Planujesz otworzyć rachunek bankowy?
Darmowe konta osobiste – duży wybór banków.
Wyselekcjonowane oferty w specjalnym rankingu.

Sprawdź nasze zestawienie najlepszych bankowych kont osobistych.
Wystarczy kliknąć w poniższy link.

Najlepsze konta bankowe – kliknij i sprawdź

 

 

Szczepionka na koronawirusa – jaka będzie ogólny koszt ?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, o tym, którą szczepionkę otrzyma pacjent, będzie decydował lekarz. Ponieważ szczepienia mają być dobrowolne, ostateczna decyzja odnośnie pobrania szczepionki będzie należeć do pacjenta.

Nie bez znaczenie będzie więc cena konkretnego preparatu i fakt, czy będzie ona refundowana. Zapewne choćby częściowa refundacja, znacznie zwiększyłaby zainteresowanie i gotowość zaszczepienia się przez społeczność. Nie wspominając już o rozwiązaniu, w którym to szczepionka byłaby całkowicie darmowa, a koszt jej zakupu ponosił by w całości Narodowy Fundusz Zdrowia.

Należy także dodać, że według Ministerstwa Zdrowia, żadna szczepionka bez zatwierdzenia przez Europejską Agencję, nie będzie brana w ogóle pod uwagę. Natomiast jaki rodzaj szczepionki będzie dla danego pacjenta odpowiedni będzie decydował lekarz. Będą na to miały zapewne wpływ takie czynniki jak wiek pacjenta, stan zdrowia, przebyte czy też aktualne choroby i schorzenia. Niezależnie od tego, którą szczepionkę poleci czy też zaproponuje nam lekarz, powinna ona mieć nie tylko potwierdzoną w miarę wysoką skuteczność ale również, a właściwie przede wszystkim powinna ona być dla niego całkowicie bezpieczna.

Jeżeli chodzi o koszt całkowity zaszczepienia w miarę dużej liczby Polaków, to wstępne analizy mówią tutaj nawet o kilku miliardach złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że na bieżąco trwają negocjacje z firmami, którzy są najbliżej wyprodukowania i wypuszczenia tego typu specyfiku na rynek.

Duże nadzieje wiąże się tutaj również z Unią Europejską, która w imieniu większości krajów zrzeszonych prowadzi bardzo intensywne rozmowy i negocjacje w tym zakresie. Ponadto, ma ona większą siłę w tego typu rozmowach, gdyż wielkość tego typu ewentualnego kontraktu będzie nieporównywalnie większa, niż każdego z Państw z osobna.

Na dzień dzisiejszy prowadzone są jednak rozmowy producentów z Unią Europejską jako całością, jak i z poszczególnymi państwami indywidualnie. Jednak przyszłość pokaże, który specyfik będzie najwcześniej gotowy do masowego użytku.

 

Szczepionka na koronawirusa – jakie są przewidywane ceny jednostkowe?

Gdy przyjrzymy się przewidywanej cenie jednostkowej szczepionki na COVID-19, to biorąc pod uwagę te firmy które są obecnie najbardziej zaawansowane w całym procesie można zauważyć dość sporą rozbieżność.

Z najnowszych informacji wynika, ż najtańsza obecnie jest szczepionka firmy AstraZeneca. Koszt za dawkę ma się wahać w granicach 3-4 dolarów, a więc będzie to około 11-15 złotych za dawkę.

Z kolei cena za szczepionkę firmy Moderna ma oscylować w granicach 25-37 dolarów. Będzie to więc, zgodnie z obowiązującym aktualnie kursem, około 90-137 złotych.

Szczepionka firmy Pfizer jest natomiast wyceniania obecnie na poziomie ok 20 dolarów, czyli około 75 złotych.

 

Co jeszcze, prócz ceny, różni specyfiki firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca? 

Każda z firm, które w ostatnim czasie poinformowały że są w trakcie bardzo już zaawansowanych prac nad szczepionka na koronawirusa wykazują, że preparaty które będą chcieli zaoferować mają bardzo wysoką skuteczność. W niektórych przypadkach sięgającą, a nawet przekraczająca poziom 90% . W przypadku firmy Moderna jest to 94,5%, Pfizera 95%, natomiast zaś AstraZeneca określa skuteczność swojego specyfiku między 62 a 90%, w zależności od dawkowania.

Bardzo istotny jest tu także sposób przechowywania każdego z tych specyfików.
Szczepionka firmy Moderna może być przechowywana przez pierwsze 30 dni w temperaturze od 2 do 8 stopni. Natomiast w okresie od 1 do 6 miesięcy temperatura powinna wynosić -20 stopni.

Również produkt firmy AstraZeneca nie wymaga zbyt niskich temperatur. Przez 6 miesięcy można ją trzymać w temperaturze zwykłej lodówki, czyli również około 2-8 stopni Celsjusza.

Zupełnie inaczej jest natomiast ze szczepionka, oferowaną przez firmę Pfizer. Tutaj jej transport oraz przechowywanie wymaga bardzo niskiej temperatury, która sięga aż -70 stopni Celsjusza. Tak więc stwarza to realny problem i utrudnienie nie tylko z jej transportem, ale i odpowiednim przechowywaniem. Wymaga to więc odpowiedniego i specjalistycznego przygotowania logistycznego, tak aby szczepionka zachowała swoje odpowiednie zdrowotne właściwości.

 

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Tego typu pytanie może zadawać sobie sporo osób, które bardzo poważnie zastanawiają się nad zaszczepieniem siebie i swojej rodziny przeciw COVID-19. Może na to wpływać wiele bardzo różnych czynników. Zarówno zdrowotnych, psychicznych jak i tych mentalnych czy społecznych. Nie ma bez znaczenia mogą być tutaj również coraz silniejsze, aktywniejsze i głośniej słyszane wszelkiego rodzaju ruchy anty szczepionkowe.

Poza tym, bardzo szybkie i dotąd niespotykane tempo prac nad tym specyfikiem może rodzić również spore obawy wśród wielu osób co do jej skuteczności, i co ważniejsze bezpieczeństwa dla zdrowia i życia. Zarówno naszego, jak i naszych bliskich.

Szczególnie chodzi tutaj o dzieci i seniorów, które mogą być mniej odporne na wszelkiego rodzaju skutki uboczne. Jak bowiem powszechnie wiadomo, nawet najbardziej przebadany, sprawdzony i przetestowany tego typu preparat, nigdy nie zagwarantuje w 100% uniknięcia powikłań czy jakiś innych komplikacji zdrowotnych.

Jak wynika z oficjalnych informacji, szczepionka firmy Pfizer została podana 21 999 osobom. Osoby te nie zgłaszały potem jakiś poważniejszych skutków ubocznych. Jedynie niektóre z nich, miały reakcje zbliżone do tych, jakie odczuwa się po zaszczepieniu przeciwko zwykłej grypie sezonowej.

Podobnie rzecz się ma, jeżeli chodzi o szczepionkę firmy Moderna. Tutaj również nie zauważono żadnych istotnych powikłań i zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego.

Należy więc przypuszczać że również specyfik firmy AstraZeneca również jest całkowicie bezpieczny. Tym bardziej, że procedury odnośnie badań nad szczepionkami są bardzo restrykcyjne i wymagają przejścia całej skomplikowanej procedury wdrażającej.

Tak więc, możemy być w miarę spokojni jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki przeciw COVID-19. Natomiast na dzień dzisiejszy niej ma jeszcze pełnej jasności, jeżeli chodzi o czas, na jaki szczepienie będzie nas aktywnie chroniło. Czy będzie tak jak w przypadku grypy, gdzie niezbędne jest coroczne przyjmowanie szczepionki, czy będzie ona uodparniała organizm ludzki na dłuższy okres, lub nawet na całe życie.

 

Szczepionka na koronawirusa – jak przetrwać fizycznie, psychicznie i finansowo?

Choć perspektywa masowego i powszechnego szczepienia wydaje się na dzień dzisiejszy znacznie mniej mglista niż jeszcze parę tygodni temu, to jednak o konkretne daty jest jeszcze obecnie za wcześnie. Pamiętajmy, że aby dane społeczeństwo nabrało ogólnej odporności, musi się zaszczepić minimum 70-80% populacji. A cały proces takiego masowego społecznego szczepienia nie jest procedurą ani łatwą, ani tanią.

Tak więc, nawet w przypadku gdy cała procedura zatwierdzenia i dopuszczenia danej szczepionki na rynek zakończy się pomyślnie i szczepionki zostaną zakupione, to jeszcze minie sporo czasu zanim zostanie ona podana odpowiedniej liczbie osób. Według ekspertów, może to być okres od kilku miesięcy do nawet roku i dłużej.

W związku z tym, pozostaje na obecnie cierpliwie czekać i przestrzegać wszelkich obowiązujących wytycznych, zaleceń i restrykcji oraz zachowywać szczególne zasady higieny. Tym samym zadbamy o zdrowie swoje, swoich najbliższych i reszty społeczności, z którą mamy jakikolwiek kontakt.

Pamiętaj więc o tym, podczas swojej codziennej aktywności. Zarówno tej zawodowej, rodzinnej jak i społecznej. Wspólna odpowiedzialność to obecnie nasza najsilniejsza broń z tą pandemią i najskuteczniejszy sposób jej przetrzymania i dotrwania do masowych szczepień.

 

Szczepionka na koronawirusa – podsumowanie.

To wszystko, co chcielibyśmy Państwu przekazać odnośnie najnowszych wiadomości, nadziei i oczekiwań związanych ze szczepionką na COVID-19.

Więcej informacji na temat objawów, leczenia i zapobiegania przeciw koronawirusowi znajdziesz w naszym specjalnym artykule na ten temat. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami tam zawartymi. Wystarczy kliknąć w link: Koronawirus-objawy,leczenie i zapobieganie COVID-19.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *