Opublikowano Dodaj komentarz

Jak sprawdzić ile środków mamy w OFE?

W jaki sposób sprawdzić, ile środków finansowych mamy zgromadzone w OFE ?

W związku z przyjęciem przez polski rząd projektu ustawy o przekształceniu OFE (Otwartych Funduszy Emerytalnych) w IKE, czyli Indywidulane Konta Emerytalne, postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć jej założeniom.

Ponadto, postaramy się tutaj krok po kroku przedstawić, w jaki sposób możemy sprawdzić, ile funduszy udało nam się do tej pory w OFE zgromadzić.

W związku z decyzją o przekształceniu dotychczasowego OFE w IKE, będziemy musieli, czy raczej mogli zdecydować co dalej ze zgromadzonymi przez nas składkami.

 

Do wyboru są dwie opcje:

1. Przeniesienie swoich składek do ZUSu.

2. Umożliwienie ich automatycznemu przekształceniu w IKE.

Aby zgromadzone na emeryturę fundusze przenieść do ZUSu, będziemy musieli złożyć odpowiednią deklarację, o przeniesieniu całości swoich środków do ZUS. Jest na to czas od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku. Czasu więc mamy niezbyt wiele. Tym bardziej, że wypada to w letnie miesiące wakacyjne. W przypadku braku decyzji, nasze składki zostaną automatycznie przeniesione z OFE do IKE, czyli na Indywidualne Konto Emerytalne.

Jak donosi Centrum Informacyjne Rządu, w Otwartych Funduszach Emerytalnych OFE zarejestrowanych jest obecnie prawie 15,5 miliona członków. Średnia kwota, uzbierana przez przeciętnego ubezpieczonego to około 10 tysięcy złotych. Wartość zgromadzonego kapitału przez daną osobę jest rzecz jasna uzależniona od długości lat składkowych, zarobków i co za tym idzie wysokości odkładanych składek.

W przypadku automatycznego przeniesienia naszych funduszy z OFE do IKE zostanie pobrane automatycznie 15% wartości zgromadzonych w OFE środków. Składki przeniesione do ZUS będą opodatkowane w chwili wypłaty comiesięcznych emerytur.

Fundusze w IKE mają być wypłacane maksymalnie przez 10 lat. Istnieje również możliwość jednorazowej wypłaty całości zgromadzonych funduszy. Z pieniędzy tych będziemy mogli jednak skorzystać, podobnie jak w ZUS-ie, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Emerytury z ZUS mają podlegać cyklicznej waloryzacji. Nie dotyczy to składek pozostawionych w IKE. Pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym będą dziedziczone. Inaczej niż w przypadku kapitału przekazanego do ZUS, który po naszej śmierci automatycznie przepada.

 

Jak sprawdzić nasz stan konta w OFE:

  • Poprzez zalogowanie się do swojego profilu zaufanego
  • Przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego
  • Za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej

 

Obecnie, większość czołowych banków działających w naszym kraju współpracuje w tym zakresie z platformą ZUS. Wśród nich wymienić można na przykład PKO Bank Polski, Bank Inteligo, Bank Millennium, ING czy też Citi Handlowy. Jeśli masz więc swój rachunek osobisty w jednym z tych banków, to możesz bez problemu sprawdzić ile udało Ci się do tej pory zgromadzić środków w OFE.

Zestawienie, ranking najlepszych osobistych kont bankowych i kart kredytowych znajdziesz w naszym specjalnym opracowaniu, analizie na ten temat. W tym celu wystarczy kliknąć >>> tutaj.

Po poprawnym zalogowaniu, przejdź z panelu głównego do zakładki “Ubezpieczony”. Następnie, kliknij w przycisk, zakładkę „Informacje o stanie konta”. Z reguły znajduje się ona po lewej stronie Twojego panelu. Tam właśnie znajdziesz składki, jaki zostały odprowadzone na Twoje konto w OFE. Należy tutaj dodać, że są to kwoty dodawane w sposób narastający. W związku z tym, najbardziej aktualna będzie kwota za ostatni, udostępniony w panelu rok. 

Innym sposobem sprawdzenia stanu naszego salda w OFE jest zalogowanie się bezpośrednio na swoje konto do funduszy, który wybraliśmy. Niezależnie do tego, raz w roku powinniśmy dostawać informację od naszego funduszu, o stanie naszego konta.

W sytuacji, gdy wiemy jaki fundusz OFE nas obsługuje, informację o naszym saldzie możemy również uzyskać na naszym koncie PUE ZUS. Jest to tak zwana Platforma Usług Elektronicznych. Umożliwia ona łatwy dostęp online do informacji związanych z naszym kontem i usługami świadczonymi przez ZUS.

Mamy nadzieję, że informacje przez nas przekazane okazały się dla Państwa ciekawe i w miarę możliwości pomocne. Jednocześnie, zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi analizami i opracowaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *