Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zbudować swoją dobrą historię kredytową?

W jaki sposób zbudować sobie dobrą historię kredytową?

O tym, czy dany kredyt bądź pożyczka zostanie nam przyznana, wpływa wiele mniej lub bardziej istotnych czynników.  Będzie to, miedzy innymi, wysokość zarobków oraz stabilność naszego etatu. Podstawa naszego zatrudnienia może być nawet elementem bardziej istotnym, niż sama wysokość comiesięcznych dochodów.

Umowa o pracę na czas nieokreślony, będzie z oczywistych względów, wyżej rankingowana niż chwilowe zatrudnienie na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, oprócz przychodu i dochodu firmy, istotnym czynnikiem będzie także stabilność firmy i czas jaki działa na rynku.

Drugim równie ważnym, jak nie istotniejszym elementem decydującym o przyznaniu nam kredytu, jest właśnie nasza dobra historia kredytowa. W poniższym tekście, postaramy się więc pokrótce omówić, co tak naprawdę w istotnym stopniu na nią wpływa.

 

Co buduje naszą pozytywną historię kredytową?

 

Dobra historia kredytowa to bez wątpienia bardzo poważny atut dla każdej osoby, starającej się o dowolną pożyczkę bądź kredyt. Można nawet powiedzieć, że obok stałych i solidnych zarobków, jest to jeden z czynników decydujących.

Co ważne, dobra historia kredytowa będzie bardzo przydatna nie tylko przy zaciąganiu kredytu bankowego, ale także przy dowolnych zakupach na raty. Brak pozytywnej historii kredytowej, lub co gorsza zła , może w bardzo istotnym stopniu utrudnić czy wręcz uniemożliwić nam skorzystanie z wielu produktów finansowych, choć nie tylko.

Są to wszelkiego rodzaju kredyty gotówkowe, pożyczki, zakupy ratalne czy też możliwość podpisania umowy abonamentowej na telewizję lub telefon.

Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa, jest swego rodzaju przepustką do łatwiejszego uzyskania kredytu bankowego, pożyczki czy też dokonania zakupu na raty. Na dobrą historię kredytową składa się wiele mniej lub bardziej istotnych czynników.

Historia kredytowa, to nic innego jak zbiór naszych wszelkich działań i zobowiązań. Zarówno na rynku finansowym, jak i wszędzie tam, gdzie zostaliśmy zobowiązani do cyklicznego regulowania naszych płatności.

Każda nasze zobowiązanie względem banku lub innej instytucji finansowej, buduje nam na przyszłość właśnie tą dobrą historię kredytową.

Dane te, zgromadzone są w tak zwanym BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. To stamtąd banki i inne podmioty u których staramy się o kredytowanie, dowiadują się o naszej historii kredytowej. Wszelkie nasze potknięcia i zaległości w terminowym regulowaniu naszych zobowiązań są tam właśnie zgromadzone.

Co ważne, obecnie również firmy udzielające pożyczek pozabankowych mogą również wgląd do naszej historii kredytowej. W bazie BIK jest bowiem każda osoba, która kiedykolwiek uzyskała jakiś kredyt lub dokonała zakupu na raty.

 

Dobra lub zła historia kredytowa.

 

Zbiór BIK, to nie tylko zestawienie naszych kłopotów z regulacją zobowiązań. Biuro to, posiada także wszelkie dane o naszych terminowych i rzetelnych działaniach na rynku finansowych. Każda terminowo spłacona pożyczka, kredyt gotówkowy czy też uiszczanie bez opóźnień naszych rat zakupowych ma tam również swoje odzwierciedlenie.

Tego typu rzetelne wywiązywanie się z naszych zobowiązań, buduje nam właśnie dobą historię kredytową. Potraktuj więc każdy terminowo spłacony kredyt czy raty za dowolny produkt, jak swojego rodzaju inwestycję. Pozytywny krok w budowaniu historii, która w dowolnym momencie ułatwi Ci uzyskanie dowolnego kredytu, pożyczki bądź dokonania zakupu na raty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *